400 kişilik tutuklama listesi

400 kişilik tutuklama listesi

İdlib’de teröre bulaştığı tespit edilen 400 kişi için tutuklama listesi hazır. Listede El...

Berberoğlu yeniden hapse girebilir

Berberoğlu yeniden hapse girebilir

Haberturk.com yazarı Nagehan Alçı, bugünkü 'Enis Berberoğlu muamması' başlıklı yazısında,...

MHP İstanbul'dan Aday Çıkarmayacak!

MHP İstanbul'dan Aday Çıkarmayacak!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yerel seçimlerde ittifakla alakalı en net mesajını verdi....

Bu Savaş 20 Yıl Devam Edecek

Bu Savaş 20 Yıl Devam Edecek

Alibaba Group Holding kurucusu Jack Ma ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşının 20 yıl...

Bakan Albayrak'tan dikkat çeken ICO açıklaması

Bakan Albayrak'tan dikkat çeken ICO açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün gerçekleştirilen toplantıyla Türkiye’nin Yeni Ekonomi...

 • 400 kişilik tutuklama listesi

  400 kişilik tutuklama listesi

  Cuma, 21 Eylül 2018 07:07
 • Berberoğlu yeniden hapse girebilir

  Berberoğlu yeniden hapse girebilir

  Cuma, 21 Eylül 2018 06:51
 • MHP İstanbul'dan Aday Çıkarmayacak!

  MHP İstanbul'dan Aday Çıkarmayacak!

  Cuma, 21 Eylül 2018 06:44
 • Bu Savaş 20 Yıl Devam Edecek

  Bu Savaş 20 Yıl Devam Edecek

  Cuma, 21 Eylül 2018 06:40
 • Bakan Albayrak'tan dikkat çeken ICO açıklaması

  Bakan Albayrak'tan dikkat çeken ICO açıklaması

  Cuma, 21 Eylül 2018 06:35

Yargıtay-Danıştay'a yeni üyeler atandı

yargttHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Yargıtay ve Danıştayda boş bulunan ve 6110 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yeni kurulan daireler için Yargıtaya 160, Danıştaya ise 51 yeni üye seçildi

Buna göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili İbrahim Özyurt, İrtica ile Mücadele Eylem Planı soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Murat Yönder, YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Bayrak Yargıtay, YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Aydın da Danıştay üyesi oldu.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) ile CNR Fuarcılık arasındaki fuar salonlarının tahliyesine ilişkin davalarda rüşvet alındığı iddiasıyla Yargıtay 6'ncı Hukuk Dairesi Onursal Başkanı Hasan Erdoğan'ın Yüce Divan'da yargılanması kararıyla sonuçlanan yargıda rüşvet soruşturmasını yürüten HSYK Müfettişi Halit Kıvrıl, Özel Harp Dairesine bağlı ''Seferberlik Bölge Başkanlığı''ndaki aramayı yapan hakim Kadir Kayan, Balyoz tahliyelerini reddeden, Albay Dursun Çiçek hakkındaki ikinci tutuklama kararını veren İstanbul Hakimi İdris Asan da Yargıtaya üye seçildi.

Şemdinli davasının görüldüğü Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olan ve daha önce Bakırköy'e atanan İlhan Kaya da Yargıtay üyesi oldu.

Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Er, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Semercioğlu, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Demirdağ, Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Dursun Murat Cevher, Ceza İşleri Genel Müdürü Çetin Şen ve Bilgi İşlem Daire Başkanı Ali Kaya da Yargıtaya üye seçilenler arasında yer aldı. (AA)

En Son Seçim Anketi

anketNDY-AR Sosyal Arastirmalar Merkezi yaklaşan seçimler öncesi, 20 il’de toplam 156 noktada seçmenin nabzını tuttu. Araştırma, 16- 20 Ocak 2011 tarihleri arasında toplam 5 bin 106 denek ile görüşme yapılarak tamamlandı

ANDY-AR Sosyal Arastirmalar Merkezi yaklaşan seçimler öncesi, 20 il�de toplam 156 noktada seçmenin nabzını tuttu. Araştırma, 16- 20 Ocak 2011 tarihleri arasında toplam 5 bin 106 denek ile görüşme yapılarak tamamlandı

Ak Parti - Adalet ve Kalkınma Partisi: YÜZDE 48,8

CHP - Cumhuriyet Halk Partisi: YÜZDE 26,2

MHP - Milliyetçi Hareket Partisi: YÜZDE 10,4

BDP - Barış ve Demokrasi Partisi: YÜZDE 6,8

SP - Saadet Partisi: YÜZDE 1.6

DP - Demokrat Parti: YÜZDE 0,4

BBP - Büyük Birlik Partisi: YÜZDE 2,6

HAS PARTİ - Halkın Sesi Partisi: YÜZDE 0,9


NDY-AR Sosyal Arastirmalar Merkezi yaklaşan seçimler öncesi, 20 il’de toplam 156 noktada seçmenin nabzını tuttu. Araştırma, 16- 20 Ocak 2011 tarihleri arasında toplam 5 bin 106 denek ile görüşme yapılarak tamamlandı

ERDOĞAN'DAN ORDUYA 'HAZIR OLUN' TALİMATI!..

prduürkiye, Libya’dan normal yollarla tahliye edemediği vatandaşlarını, can güvenliklerinin tehlikeye düşmesi halinde askeri bir operasyon ile kurtaracak. Başbakan Erdoğan’ın Genelkurmay’a bu yönde yazılı direktif verdiği öğrenildi.


Libya’daki kaos ortamının devam etmesi Ankara’yı endişelendiriyor. Krizin derinleşmesi üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da MGK toplantısından önce bir Libya zirvesi yaptı. Başbakanlık Resmi Konutu’nda yapılan ve yaklaşık bir saat süren toplantıya; Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile diğer yetkililer katıldı.


Son seçenek askeri operasyon


Edinilen bilgiye göre toplantıda, Libya’daki olaylar ve tahliye operasyonları masaya yatırıldı. Türkler’in sağ-salim getirilmesinin hükümetin en önemli gündem maddesi olduğunu ifade eden Başbakanlık kaynakları, devletin bütün imkanlarını seferber ettiğini vurguluyor. Toplantıda en kötü senaryo da değerlendirildi. Libya’daki isyancıların genel olarak Türkler’e karşı bir tavır almadığı aktarılırken Kaddafi yanlılarının ise Türkler için tehlike arz ettiği ifade edildi. Vatandaşları getirmek için giden feribotları koruma gerekçesiyle Akdeniz’de bulunan 4 firkateynin, tahliyeler sonlanıncaya kadar Libya açıklarında kalması kararlaştırıldı.


Operasyonu komandolar yapacak


Başbakan Erdoğan’ın Genelkurmay Başkanı Koşaner’den muhtemel bir kurtarma operasyonu için Silahlı Kuvvetler’in hazır olmasını istediği ifade ediliyor. Erdoğan’ın ‘Nokta operasyonu’nun son seçenek olduğunu, önceliğin diplomatik kanallar yoluyla vatandaşlarımızı geri getirmek olduğu vurguladığı öğrenildi. Toplantıda alınan karar gereği, muhtemel bir operasyon ancak Başbakan’ın emri ile başlayacak. Bunun için Libya’nın bir bölgesinde mahsur kalan Türk vatandaşlarının can güvenliğinin ‘gerçek anlamda’ tehlikede olduğunun tespit edilmesi ön şart olacak. Nokta operasyonlar, denize yakın bölgede olursa firkateynlerimizden kalkan helikopterler ya da karaya çıkacak botlar vasıtasıyla gerçekleşecek. Operasyonları SAT komandoları gerçekleştirecek. Tahliyenin Libya’nın içinde bir yerde olması ihtimalinin de değerlendirildiği, bunun için seçenekler hazırlandığı belirtiliyor. Bu tür bir durum ile karşılaşılırsa Dışişleri Bakanlığı Libyalı yetkililer ile görüşüp durumdan haberdar edecek ve operasyonun amacının sadece ve sadece vatandaşlarımızı kurtarmak olduğunu anlatacak.


Arnavutluk’ta operasyon yapmıştık


1997 yılında Arnavutluk’ta ortaya çıkan karışıklık nedeniyle Türk vatandaşlar başkent Tiran’da mahsur kalmıştı. Vatandaşlarımız 16 Mart 1997 tarihinde Tiran Büyükelçiliği’nin koordinesinde Durres şehrine intikal ettirildi. Vatandaşlarımız buradan TCG Adatepe (F-251) firkateyni ile İtalya’nın Bari limanına nakledildi. Gemide bulunan 15 SAT timi botlarla Bari- ’ye çıktı. Sahilde keşif yapan komandolar, vatandaşlarımızı iskeleden gemiye götürdü. Tahliyede balıkçı tekneleri de kullanıldı. Harekat sırasında emniyet timi ile konvoyu koruyan özel harekat polisleri sızma girişiminde bulunan ve ateş açan Arnavutlar’a karşı bölgenin emniyetini sağladı. Çatışmada can kaybı yaşanmadı. Operasyonda toplam 253 kişi kurtarıldı.


(kaynak: bugün)

Sarkozy Türkiye'ye yine masal okudu

sarkoziCumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yarın görüşecek olan Sarkozy, Türkiye'ye ziyareti öncesinde Mehmet Ali Birand'a verdiği röportajda, ziyaretinin amacını ve G20 için Türkiye'den beklentilerini anlattı.

Türkiye'ye gelerek, "büyük dost ve müttefik, dünya işlerinde git gide daha aktif rol oynayan ve Fransa'nın tarihi ilişkiler paylaştığı bir ülkeyi" ziyaret edeceğini kaydeden Sarkozy, 1. François ile Kanuni Sultan Süleyman arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının üzerinden yaklaşık beş yüz yıl geçmiş olduğuna işaret etti.

Bu ziyaretin aynı zamanda "G20'nin vazgeçilmez bir ortağına" gerçekleştirilen bir ziyaret olduğunu vurgulayan Fransa Cumhurbaşkanı, 2008 yılında tam da Türkiye gibi ülkelerin nihayet dünya yönetiminde kendilerine düşen seçkin yere sahip olduklarını görebilmeleri için G20 zirvelerinin gerçekleştirilmesini önerdiğini kaydetti.
"YÖNETİCİLERİNİZİN FİKİRLERİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUM"

Ziyaretinin aynı zamanda, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile ortak menfaatlere dair diğer konuları ele almak için de vesile olacağını kaydeden Sarkozy, "Ülkelerimiz, birçok dosya üzerinde sıkı bir işbirliğiyle çalışıyorlar. Lübnan, Ortadoğu barış süreci, askerlerimizin omuz omuza mücadele ettikleri Afganistan, bu dosyalara örnektir. Tüm bu konularda, yöneticilerinizin fikirlerine son derece büyük bir önem veriyorum" diye konuştu.

Bu ziyaretin son olarak, başta ekonomi olmak üzere tüm alanlardaki ikili ilişkileri de ele almayı sağlayacağını ifade eden Sarkozy, Fransa'nın Türkiye'de üçüncü sıradaki yabancı yatırımcı ve üçüncü sıradaki müşterisi konumunda olduğunu belirterek, 2010 yılında 12 milyar Avro tutarında gerçekleşen ikili ticareti daha da geliştirmeyi arzu ettiklerini söyledi.

"TAM ÜYELİK NE TÜRKİYE'YE, NE DE AB'YE FAYDALI OLACAK"

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, "Türk kamuoyu sizi, Türkiye'yi sevmeyen, onu Avrupa Birliği dışına itmek isteyen bir lider olarak görüyor. Bu algılama doğru mu?" sorusu üzerine, daha önce birçok kere ziyaret etme fırsatı bulduğu ve yine büyük bir mutlulukla ziyaret edeceği Türkiye'yi iyi tanıdığını söyledi.

Kendisine sorulan bu sorunun daha ziyade Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası plandaki yeriyle ilgili olduğunu belirten Sarkozy, şöyle konuştu:

"Türkiye büyük bir ülke. Doğu ile Batı arasında bir köprü, iki dünya arasında bir bağlantı teşkil etmesiyle yeri doldurulamayacak bir role sahip bir ülke. Günümüz dünyasının her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğu bu rolü başka hiçbir ülke oynayamaz. Bu da demektir ki, Türkiye o eşsiz yerini hala muhafaza ediyor. İşte bu nedenle, Türkiye ile Avrupa Birliği'nin, aslında ne Türkiye'ye, ne de Avrupa Birliği'ne faydalı olacak bir tam üyeliğe kadar gitmeksizin, mümkün olduğunca sıkı ilişkiler yürütmeleri gerektiğine inanıyorum. Bunu dile getirerek kimseye hakaret etmiyorum ve hiçbir şekilde ülkenize duyduğum derin hayranlığı sorgulamıyorum.
21. yüzyılın başında, geçmişe ait şemaların içerisinde hapsolmamalıyız. AB'nin ve Türkiye'nin Rusya ile birlikte temel direkleri olacakları, geniş bir ortak ekonomik ve insani alanı neden hayal etmeyelim ki? Ben, geçmişte tıpkı Mustafa Kemal benzeri ileri görüşlü liderlerin yaptıkları gibi, ortak hedeflerimiz seviyesinde yeni çareler üretmemiz gerektiğine inanıyorum."

"TÜRKİYE'YE SAYGI DUYUYORUM"

"Tüm açıklamalarınızdan anlaşılan genel yaklaşımınız, Türkiye'yi bir Ortadoğu ülkesi olarak gördüğünüzü ortaya koyuyor. Türkiye'yi Avrupa Birliği'nin bir parçası olarak görmüyorsunuz. Böylece siz ve diğer yabancı yöneticiler, Türkiye'yi AB'den uzaklaştırarak bir eksen kaymasına itmiş olmuyor musunuz? En azından buna katkıda bulunmuyor musunuz?" şeklindeki soru üzerine ise Sarkozy, konuyu bu şekilde görmediğini söyledi.
Türkiye'nin kendisini için eşsiz bir ülke olduğunu, tarihiyle, coğrafyasıyla, kültürüyle pek çok dünyanın ve pek çok mirasın kavşağında yer aldığını ifade eden Sarkozy şöyle konuştu:

"Türkiye'yi belli bir bölgesel bütünlüğe bağlamayı arzu etmek, ne olursa olsun, eşsiz bir zenginlik teşkil eden bu özelliğini unutmak ve ülkenizin halklar arasındaki diyaloğa getirebileceği değerli katkıyı ve barış yararına oynayabileceği rolü azımsamak anlamına gelir. Türkiye'ye, onun dış politikasını ve stratejik ittifaklarını Avrupa Birliği ile ilişkileri konusuna tepki göstererek belirleyebileceğini düşünemeyecek kadar büyük bir saygı duyuyorum. Bunu söylemek, büyük bir diplomasi olan, bölgede ve dünyada barış ve diyalog yararına ilkeli ve çalışkan bir diplomasi olan Türk diplomasisini küçümsemek olur"
"MÜZAKERELER BİR ARAÇTIR"

Fransa Cumhurbaşkanı, "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşısınız. Peki, niçin müzakerelerin devam etmesini destekliyorsunuz? Niçin müzakerelere son vermiyorsunuz? Yoksa bu sorumluluğu almak istemiyor, Türkiye'nin 'Yeter artık' diyerek havlu atmasını mı bekliyorsunuz? Türkiye'nin bir gün bu tam üyelikten vazgeçeceğini düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

"Bu konudaki tutumumu daha önce dile getirdim. Avrupa Birliği ile Türkiye arasında zaten eşsiz olan bu ilişkiyi daha yoğun, daha sıkı olması için derinleştirmek bir gerekliliktir. Bu yönde somut ve pragmatik bir şekilde çalışmalıyız. Halihazırdaki müzakereler, bu gerekli derinleşmeyi devam ettirmek için bir araçtır."

MGK toplantısı sona erdi

milliToplantıyla ilgili yapılan açıklamada Libya, Mısır ve Tunus'taki gelişmelerin değerlendirildiği ifade edildi. Açıklamada, Libya'daki Türklerin tahliyesi ve ilave tedbirlerin görüşüldüğü de belirtildi.

Toplantıda Lübnan'daki siyasi kriz de gündeme geldi. MGK bildirisinde bu konuda şu ifade yer aldı:
"Lübnan'daki hükümet kurma sürecinin bir an önce başarı ile sonuçlandırılmasına yönelik temenni teyid edilmiştir."
TERÖRLE MÜCADELE

Yılın ilk MGK'sının bir başka gündem maddesi ise terörle mücadele oldu. Toplantıda üçlü mekanizma kapsamında terörle mücadeleye ilişkin son dönemdeki çalışmaların gözden geçirildiği ifade edildi.

Tüm hakları uzungolfm.com'a aittir. Sitedeki bilgi ve reismler kaynak gösterilerek kullanılabilir...

www.uzungolfm.com  www.uzungollu.com