EKONOMİ

Türkiye askeri bir ilki başardı

LKHava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacıdoğrultusunda üretilen yer izleme istasyonu uzaya fırlatılmak üzere Çin'e uğurlandı.
Türkiye'nin ilk askeri keşif uydusu Göktürk-2, 25 metrelik çözünürlüğe sahip.
Törende konuşma yapan Bilim, Sanayi ve TeknolojiBakanı Nihat Ergün, "İlk milli yer gözlem uydumuzu 2010 yılında göndermiştik. O uydu ile Türkiye'nin yüzde 98'ini görebiliyorduk. Şimdi Göktürk-2 ile dünyanın her yerindengörüntü alma imkanımızı olacak. Bu teknoloji sayesinde hem askeri hem de sivil bir çok konuda fayda sağlayacağız." diyekonuştu.
Aralık ayı sonunda Çin'den uyduya fırlatılacak Göktürk uydusu 140 milyon TL değerinde. Türkiye'nin kendi uydusunu üretebildiğini, ancak hala uzaya fırlatma teknolojisine sahip olmadığını belirten Teknoloji Bakanı Ergün, "1 metreden 20 cm'ye kadar çözünürlüğe ulaşan uyduları uzaya fırlatma hedefindeyiz. Bu projeler Türkiye'nin teknoloji seviyesini gösteriyor. Kompleksler sona ererek, özgüvenler geliyor." ifadesini kullandı.
Türkiye'nin ilk gözlem yer istasyonunun 26 Aralık'ta uzaya fırlatılacağını söyleyen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Türkiye'nin fırlatma teknolojisine sahip olmadığı için uydunun Çin'den fırlatıldığını bildirdi.
Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükselttiğini hatırlatan Altunbaşak, "Fitch Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyesine yükseltti. Biz de özellikle Fatih Projesi gibi teknolojik projelerde Türkiye'ye yatırım yapma zorunluğu getiriyoruz." ifadelerini kullandı.
Öte yandan 2007 Mayıs tarihinde başlanan projenin bu yıl sonunda tamamlanması ve aralık ayı sonunda uzaydan ilk görüntülerin alınması bekleniyor. Proje, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK, TUSAŞ ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığınca hayata geçirildi.
Kaynak: rotahaber

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşabilirsiniz...

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Tüm hakları uzungolfm.com'a aittir. Sitedeki bilgi ve reismler kaynak gösterilerek kullanılabilir...

www.uzungolfm.com  www.uzungollu.com